Aktuality

Přesun českých stránek kampaně Code Week

přidáno: 2. 10. 2015 8:41, autor: Daniel Lessner

Loni jsme se do celoevropské kampaně zapojovali poněkud ve spěchu, jedním z výsledků byly dvoje webové stránky, jejichž obsah se částečně překrýval. Pro letošek stránky sjednotíme. Tyto (codeweek.jsi.cz) zůstanou zveřejněny, ale již je nebudeme aktualizovat.

Veškeré potřebné informace najdete na stránkách http://www.codeweek.cz.

Finanční podpora pro organizátory akcí

přidáno: 20. 8. 2015 8:15, autor: Daniel Lessner   [ aktualizováno 20. 8. 2015 8:15 ]

Máte-li v plánu něco zorganizovat (třeba s pomocí těchto zdrojů), zbystřete. Google nabízí podpořit akce zacílené na mladé lidi do 18 let, zejména dívky a další podreprezentované skupiny.

Uzávěrka on-line žádostí je konec srpna. S vyplněním ale neváhejte, žádosti jsou vyhodnocovány průběžně.

Ze zkušenosti víme, že finanční podpora od Googlu znamená ve srovnání např. s evropskými granty téměř nulovou administrativní zátěž. Kdybyste nicméně potřebovali nějak poradit či jinak pomoct (ať už s žádostí o podporu nebo s vlastní akcí), obraťte se na některého národního ambasadora.

Code Week skončil

přidáno: 21. 10. 2014 8:26, autor: Daniel Lessner

https://www.flickr.com/photos/122286723@N07/
Evropský
týden programování a informatického myšlení je za námi. Postupně doběhnou poslední z více než 3000 registrovaných akcí, což je několikanásobný nárůst oproti loňsku. Zapojení České republiky bylo poněkud vlažnější (jsme sedmí od konce v počtu akcí na obyvatele) To je ale dáno i tím, že se mnohé ostatní státy na kampaň připravovaly mnohem déle.

Na SPŠ v Karviné nadchli žáky místní ZŠ Lego workshopem. Jinde se zapojili do zvlášť sestavené sady algoritmických úloh z Bobříka informatiky a pochvalovali si, že k tomu nebylo třeba předchozí znalosti programování. Celkem bobří úlohy vyzkoušelo 8665 účastníků. V Praze se proběhlo setkání mladých vývojářů uspořádané NCBI ve spolupráci s Jednotou školských informatiků, učiteli informatiky ze škol a dalšími partnery (STC Microsoft, Webrangers, akademiky FEL ČVUT, JuniorInternet). Do půlnoci 6. 11. 2014 je možné se zapojit do soutěže se zpracováním dat z Twitteru. Nabídka českých akcí tedy byla přes nevelký počet pestrá, a to jsem ještě nezmínil webinář a PyLadies.

Ve zbytku Evropy byly akce podobně rozmanité, od nejmladších dětí přes rodiče po seniory, od robotiky a elektroniky přes klasické programování k informatickým aktivitám s papíry a tužkami. Zajímavým projektem je skupinově vyvíjená hra FlagShip pro Android. Na práci lze pokračovat dál. V několika zemích vznikla motivační videa, leckde se kampaň dostala do celostátních médií nebo i večerních zpráv.


Kromě několika tisíců lidí, kteří u nás přišli do kontaktu s programováním (a statisíců celkem), má kampaň další pozitivní důsledky. Vedla např. ke shromáždění rozmanitých úvodních výukových materiálů, vč. materiálů v jednotlivých evropských jazycích, i v češtině (což je pro začátečníky zásadní).

Co dál?

Vytvořený seznam materiálů se s vaší pomocí pokusíme udržovat aktuální (neváhejte nás kontaktovat, pokud máte dojem, že něco chybí - nejspíš tomu tak je).


Organizátoři kampaně Code Week rozhlásili, že by rádi malý týden programování udělali z každého týdne v roce. Neváhejte tedy dále registrovat akce související s programováním a informatikou. Příští podobnou aktivitou, ke které se lze připojit, je Hour of Code v první půli prosince. Už teď ji můžete podpořit zapojením do lokalizace. Na otázku, jestli se kampaně ignorují, konkurují si nebo v jakém jsou vlastně vztahu, odpovídá stránka eu.code.org.


A samozřejmě můžete začít plánovat, s jakou akcí se do Code Week zapojíte za rok.Tisková zpráva Evropské Komise

přidáno: 10. 10. 2014 11:21, autor: Daniel Lessner

Evropská komise vydala následující tiskovou zprávu, mj. s přehledem zemí, kde se děti učí programovat.

NCBI podporuje kampaň

přidáno: 9. 10. 2014 15:21, autor: Petr Naske

Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) je neziskové nevládní sdružení, které rámci České republiky organizuje první setkání zájemců o kódování v rámci kampaně CODE WEEK. Jeho posláním je přispívat ke zvýšení bezpečnosti užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, přispívat k osvojování etických norem v online prostředí a podílet se na tvorbě bezpečného online obsahu v oblasti kódování.

NCBI organizuje akci v rámci CODEWEEK dne 16/10 od 16.10 v Praze, viz www.codeweek.cz

www.saferinternet.cz

Začátek kampaně se blíží

přidáno: 9. 10. 2014 15:09, autor: Petr Naske

Informovali jsme členy Jednoty školských informatiků a těšíme se aktivní zapojení  co nejvíce škol, připravujeme pro Vás minilekce (nyní máme v přípravě Game Maker, JUNIOR INTERNET  a tabulkový procesor). Za pomoci Bobříka informatiky jsme distribuovali na vybrané školy leták ke kampani, děkujeme za spolupráci. Bobřík informatiky také zve od 11. října ke speciálnímu testu sestaveného z úloh na programování a algoritmizaci.

1-6 of 6